Najlepsze miejsca na automaty vendingowe w miastach – gdzie warto postawić swój automat?

Najlepsze miejsca na automaty vendingowe w miastach

Automaty vendingowe są coraz popularniejsze w miastach, oferując szybki i wygodny sposób na zakup różnych produktów, od przekąsek po napoje, a nawet świeże produkty spożywcze. Dzięki nim mieszkańcy i turyści mają łatwy i szybki dostęp do potrzebnych artykułów bez konieczności stania w kolejce w tradycyjnym sklepie. Jednakże, znalezienie najlepszych lokalizacji na automaty vendingowe w miastach może być wyzwaniem. Dlatego warto poznać najlepsze miejsca na automaty samosprzedające w miastach.  

Czy automaty sprzedające mogą stanąć w dowolnym miejscu?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać automaty vendingowe, podlegają regulacjom prawnym . Wybierając lokalizację dla naszego automatu, trzeba o tym bezwzględnie pamiętać, ponieważ nie można ich postawić w dowolnym miejscu. Jeśli już znajdziemy interesującą nas lokalizację do ustawienia maszyny vendingowej, powinniśmy zwrócić się do zarządcy obiektu lub jej właściciela, jeśli jest to przestrzeń prywatna, w celu uzyskania zgody na umiejscowienie naszego automatu. Osoba wydająca pozwolenie poza samą lokalizacją, bardzo często bierze pod uwagę asortyment, jaki będzie sprzedawany, aby jak najlepiej odpowiadał potrzebom osób odwiedzających daną przestrzeń. Trzeba jednak pamiętać, że nikt nie ma obowiązku wydać nam zgody na ustawienie automatu w miejscu przez nas wybranym, a zgoda właściciela jest niezbędna. 

Gdzie w mieście sprawdzi się automat vendingowy?

Automaty vendingowe pojawiają się przede wszystkim tam, gdzie każdego dnia przebywa wiele osób. Występują w wielu lokalizacjach i oferują coraz szerszą gamę artykułów. Zależnie od miejsc, w jakich się znajdują, ich zaopatrzenie i przeznaczenie będzie się różnić. 

Automat w hotelu

Automat vendingowy zlokalizowany w lobby hotelowym to świetny pomysł, zwłaszcza jeśli w asortymencie mamy ciepłe napoje i przekąski. W hotelowym lobby codziennie spotkać można setki osób, które meldują się lub wymeldowują ze swoich pokoi. Bardzo często goście docierają do hotelu o późnych porach, a restauracje hotelowe oraz sklepy w pobliżu już są zamknięte. W takich sytuacjach maszyna vendingowa jest zbawieniem po często bardzo długiej i męczącej podróży. 

Biurowce i miejsca co-workingowe

Biura to kolejna doskonała lokalizacja na automaty kawowe lub ze zdrowymi przekąskami, o których więcej pisaliśmy w artykule “Zdrowa żywność w automatach vendingowych – dlaczego warto inwestować w ekologiczne i zdrowe produkty?”. Ile razy biegnąc spóźnionym do pracy, nie wzięliśmy ze sobą nic do jedzenia, mając pod ręką maszynę vendingową z odpowiednim asortymentem to żaden problem. Postawienie w biurze maszyny samosprzedającej może pozytywnie wpływać na produktywność. Opuszczanie miejsca pracy, aby udać się do sklepu czy restauracji to niestety ogromna strata czasu. Automaty z przekąskami i napojami sprawdzą się w takim przypadku perfekcyjnie. 

Szkoły i uczelnie 

Wiele szkół podstawowych i średnich korzysta z maszyn samoobsługowych zaopatrzonych w zdrowe produkty spożywcze. Dzieci bez większych przeszkód mogą korzystać z takiego rozwiązania, bez konieczności wychodzenia z placówki edukacyjnej. Natomiast na uczelniach wyższych stawianie automatów jest pożądane zwłaszcza przez studentów wieczorowych i zaocznych, gdyż często wieczorami i w niedzielę sklepy są zamknięte, a automat to jedyna możliwość na zakup, chociaż małej przekąski podczas zajęć. 

Dworzec

Dworzec kolejowy czy autobusowy to miejsca, w których codziennie przechodzi tysiące podróżnych. W takiej lokalizacji z pewnością sprawdzą się automaty z ciepłym i zimnymi napojami, przekąskami oraz automaty z produktami higienicznymi. Podróżni przewijają się przez dworce w różnych porach dnia i nocy, więc zaspokojenie ich potrzeb podczas podróży będzie strzałem w dziesiątkę w biznesie vendingowym. 

Centra handlowe 

Automaty vendingowe znajdują swoich odbiorców również w centrach handlowych, mimo że wokół jest mnóstwo sklepów i kawiarni to często są wybierane przez klientów ze względu na niższe ceny, niż właśnie w kawiarniach. Klienci spędzający długi czas na zakupach, nie chcą przepłacać w restauracjach i kawiarniach, więc chętnie korzystają z vendingu. 

Ulice 

W innych krajach automaty vendingowe są często spotykane na ulicach, zwłaszcza dużych miast, gdzie ludzi można spotkać głównie na chodnikach i gdzie możliwość szybkiego dokonania zakupu jest na wagę złota. Automaty vendingowe nie służą tylko do sprzedaży napoi czy batonów, można wykorzystać je także do sprzedaży m.in gazet, pieczywa, parasoli, pamiątek itp. Sprzedaż na ulicy możliwa jest dzięki wbudowanym zabezpieczeniom, które uniemożliwiają kradzież, a także dzięki solidnej konstrukcji, która jest odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz wandalizm. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat biznesu vendingowego, zapraszamy do przeczytania artykułu: Jak rozpocząć biznes vendingowy?

Czego warto unikać przy wyborze miejsca na automat vendingowy?

Automat, lokalizacja i asortyment to kluczowe elementy, które muszą ze sobą współgrać, aby sprzedaż przyniosła oczekiwane efekty. Natomiast są czynniki lokalizacyjne, które mogą negatywnie wpływać na nasz automat. 

Wybierając lokalizację maszyn vendingowych, powinniśmy unikać miejsc wystawionych na działanie skrajnych temperatur i wilgoci. Automaty z przekąskami są hermetyczne, więc w tym przypadku zmienne czynniki atmosferyczne nie powinny mieć większego wpływu. Jednak z drugiej strony automaty kawowe już nie są tak odporne, więc najlepiej, jeśli stoją w pomieszczeniach zamkniętych lub mocno osłoniętych. Jeśli automat vendingowy nie jest odporny na wilgoć, a umiejscowiony jest w otoczeniu o wysokiej wilgotności np. myjnia samochodowa, to sypki asortyment może ulec zbryleniu, a co za tym idzie, produkty nie będą nadawać się do sprzedaży. Dlatego warto dopasować maszynę do otoczenia, w jakim ma stanąć. 

Dobierając lokalizację, należy unikać miejsc trudno dostępnych, czyli takich, do których dotarcie zajmie dużo czasu lub dowiezienie towaru może być problematyczne. Przykładem takiej lokalizacji może być punkt widokowy, do którego dotrzeć można tylko pieszo lub właściwie dostosowanym do tego środkiem transportu. Sprawdzenie brakującego asortymentu będzie trudne, a dotarcie na miejsce z brakującymi produktami często może okazać się czasochłonne i męczące. 

Podsumowanie 

Maszyny vendingowe w miastach możemy znaleźć w wielu miejscach. Wybór odpowiedniej lokalizacji automatu vendingowego zwłaszcza w mieście, gdzie konkurencja jest duża, może okazać się nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim przy wyborze miejsca na automat trzeba zwrócić uwagę na natężenie ruchu w danej lokalizacji oraz grupę docelową, aby zapewnić odpowiedni i szeroki wybór produktów przeznaczonych do sprzedaży. Rosnąca popularność automatów samosprzedających daje nam ogromne pole działania przy doborze najlepszej lokalizacji zwłaszcza w mieście.