Wszystko, co trzeba wiedzieć o automatach vendingowych

automaty vendingowe co warto wiedzieć

Współcześnie trudno byłoby znaleźć osobę, która nigdy nie spotkałaby się z określeniem, jakim jest automat vendingowy. Urządzenia te z powodzeniem spotkać można w centrach handlowych, szkołach, uczelniach wyższych czy lotniskach. Na wynajem lub zakup maszyn vendingowych coraz częściej decydują się także właściciele przedsiębiorstw i firm, które chcą w pełni dopasować się do potrzeb swoich pracowników i współpracowników. Czym w zasadzie są automaty vendingowe? Jakie zalety niesie ze sobą zakup wynajem z pełną obsługą maszyn vendingowych? Ile kosztuje wynajem automatu vendingowego? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielimy w poniższy artykule. Życzymy miłej lektury!

Czym są automaty vendingowe?

Na początku doskonale byłoby wyjaśnić sobie nieco bliżej, czym w zasadzie są automaty vendingowe. Otóż te często nazywane są również maszynami sprzedającymi lub urządzeniami służącymi do sprzedaży samoobsługowej. Eksperci niejednokrotnie głośno mówią o tym, że to właśnie tak wygląda przyszłość handlu. Ile jest w tym prawdy? Z jednoznacznym osądem w tej kwestii zdecydowanie lepiej jest poczekać. Jednak jedno nie ulega wątpliwości – zróżnicowany towar wypełniający wnętrze maszyn, ekspresowa i intuicyjna obsługa czy brak konieczności czekania w długich kolejkach to tylko niektóre aspekty, które w dużej mierze decydują o popularności i tak dużym zainteresowaniu urządzeniami. 

Z kolei osoby, które decydują się np. na wynajem z pełną obsługą konkretnego automatu, bardzo często podkreślają nie tylko fakt zysków generowanych przez pojedyncze maszyny, ale również uniknięcie wielu innych dodatkowych obowiązków, jak chociażby poszukiwanie i zatrudnianie pracownika czy wynajem powierzchni, gdzie ewentualnie mógłby mieścić się wymarzony sklep lub kiosk. W Polsce zdecydowanie najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest opłata stała za miejsce pod automat.

Dostępne w zasadzie na każdym kroku – w centrach handlowych, uczelniach i szkołach

Zastanawiasz się, jakie towary są odpowiednie do sprzedaży w automatach vendingowych? Tutaj możliwości są naprawdę szerokie. Mowa tu m.in. o sprzedaży:

  • zimnych napojów, np. kawy,
  • gorących napojów,
  • batoników,
  • słonych przekąsek,
  • słodkich przekąsek,
  • zabawek.

Coraz częściej zdarza się, że spacerując po galeriach handlowych, spotkać można automaty z soczewkami, a także maseczkami ochronnymi i środkami dezynfekcyjnymi – zawartość może być w pełni dopasowana do aktualnej sytuacji na świecie, a co za tym idzie – potrzeb klientów. Warto wspomnieć również o tym, że w Polsce zabroniona jest sprzedaż papierosów w automatach vendingowych. Związane jest to z Ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 9 listopada 1995 roku.

Pewne wykluczenia dotyczą także maszyn, które docelowo znajdą się w szkołach. Te z kolei mają ścisły związek z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia o produktach spożywczych sprzedawanych w ośrodkach oświaty. Głównym celem jest ograniczenie dostępu do produktów wysoko przetworzonych, a także tych z dużą zawartością cukru, tłuszczów i soli – jak powszechnie wiadomo, mają niekorzystny wpływ na zdrowie.

Dopuszczalne normy to 15 g/ml cukru na 100 gram produktu, a w produktach mlecznych – 13.5g/ml. Jeśli chodzi o tłuszcze to mowa tu o 10 gramach na 100 gram produktu, a soli 1 gram. To właśnie dlatego zamiast tradycyjnych batonów, popularnych chipsów, ciastek lub słodkich napojów gazowanych spotkać można zdrowsze i niesłodzone zamienniki, które w składzie zawierają wyłącznie naturalne składniki. Głównym powodem jest oczywiście troska o zdrowie i samopoczucie najmłodszych! W ośrodkach oświaty coraz częściej spotkać można także wielokolorowe i pełne smaku automaty z kanapkami, które są doskonałym rozwiązaniem w momencie, gdy dziecko zapomni o zabraniu drugiego śniadania lub najzwyczajniej zgłodnieje w trakcie zajęć. Często spotkać można kanapki z pieczywem pełnoziarnistym, żytnim, a także te obfitujące w świeże warzywa czy chude mięso – posiłki z automatów mogą być więc zdrowe i pełnowartościowe!

Możliwość sprzedaży gorących i zimnych napojów to dopiero początek

Automaty vendingowe z gorącymi napojami oczywiście w dalszym ciągu cieszą się największą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Prawdziwym smakoszom kawy lub herbaty bardzo trudno byłoby wyobrazić sobie maszynę bez napojów kawowych. Dlatego też w zdecydowanej większości przypadków do wyboru jest co najmniej kilka rodzajów kaw np. espresso, cappuccino, latte, flat white, a także tradycyjna czarna herbata, zielona lub herbaty owocowe. 

Napoje gorące doskonale rozgrzewają podczas długich jesienno-zimowych zajęć na uczelniach (zwykle to właśnie na nie decydują się uczelnie wyższe) czy w trakcie nieplanowanych nadgodzin w pracy. Coraz częściej spotkać można się również z automatami vendingowymi zawierającymi zdrowe alternatywy dla mleka lub produktów mlecznych – mowa tu m.in. o mleku sojowym lub migdałowym, a także kefirach, maślankach czy serkach wysokobiałkowych. Do koloru, do wyboru! Nic dziwnego, że z automatów korzystają osoby w różnym wieku!

Ile kosztuje wynajem automatu vendingowego?

Wyżej wskazaliśmy, jakie produkty mogą znaleźć się w automatach vendingowych, a także jakie z nich cieszą się największą popularnością. W związku z tym, że nasza firma daje m.in. możliwość wynajmu z pełną obsługą, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje wynajem automatu vendingowego. Ostateczna cena jest kwestią niezwykle indywidualną, na którą wpływa wiele czynników ustalanych z każdym klientem indywidualnie. Dlatego też osoby zainteresowane naszą ofertą mogą mieć pewność, że wynajmowany produkt w pełni dopasuje się do oczekiwań. Innowacyjne maszyny, które łączą w sobie ponadczasowy design z prostotą użytkowania, są zawsze strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Warto wspomnieć również o tym, że to klient decyduje o tym, jakie produkty znajdą się we wnętrzu automatu.

Nie ulega wątpliwości, że automaty vendingowe skutecznie ułatwiają funkcjonowanie w codziennym życiu. Klienci w mgnieniu oka mogą stać się szczęśliwymi posiadaczami ulubionej słonej przekąski czy słodkiego batonika, który skutecznie umili nawet na pozór najtrudniejszy dzień. Dzięki temu, że są bardzo proste w obsłudze, z łatwością poradzą sobie z nimi nawet dzieci czy osoby starsze, które z technologią mogą mieć nieco na bakier. Dzięki możliwości płacenia kartą zapomnisz o konieczności noszenia monet. Automaty vendingowe to innowacyjne rozwiązanie, które może odpowiedzieć na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Szybko, zdrowo, a może bez konieczności czekania w kolejce? W tym przypadku wszystko jest możliwe!