Ile kosztuje utrzymanie automatu vendingowego?
Automaty vendingowe to samoobsługowy biznes, który przy dobrze dobranej lokalizacji może okazać się niezwykle lukratywny. Niewątpliwą zaletą vendingu jest brak konieczności utrzymywania stanowisk pracy, które, zważając na możliwość całodobowej sprzedaży dzięki automatom, pochłaniałyby lwią część wygenerowanych zysków. Dzięki automatom można sprzedawać zróżnicowane produkty o każdej porze dnia i nocy, a ich działanie nie jest objęte ograniczeniami związanymi z handlem w niedziele i święta. Z jakimi kosztami wiąże się ten rodzaj sprzedaży?
Automat vendingowy – zakup czy wynajem?
Podstawowym kosztem związanym z biznesem vendingowym są automaty. Trendy na tym rynku ulegają zmianom, z tego powodu w stałej ofercie naszej firmy można znaleźć zarówno automaty vendingowe na sprzedaż, jak i na wynajem. Wybór jednej ze wspomnianych możliwości jest kwestią wyłącznie indywidualną; każda z nich ma zalety i wady, jednak w przypadku wynajmu, do kosztów utrzymania maszyny należy doliczyć związaną z tym opłatę. Aby dowiedzieć się, jaki jest koszt zakupu lub wynajmu poszczególnych automatów, zachęcamy do kontaktu bezpośredniego poprzez formularz na podstronie kontakt.
Koszt wynajmu powierzchni pod automat vendingowy
Za opłacalność automatu sprzedającego w dużej mierze odpowiada lokalizacja, w której dana maszyna się znajduje. Szkoły, szpitale, galerie handlowe, dworce – to tylko niektóre z miejsc, w których można spodziewać się sporej ilości potencjalnych klientów. Postawienie automatu vendingowego jest możliwe tylko po otrzymaniu zgody podmiotu odpowiadającego za daną powierzchnię; najczęściej wiąże się to z opłacaniem czynszu, zazwyczaj nieprzekraczającego kilkuset złotych miesięcznie.
Zapas produktów, np. przekąsek, słodyczy, napojów
Branża vendingowa szybko się rozwija, co jest związane m.in. z możliwością dostosowania automatów pod niemal każdy asortyment. Dzięki temu właściciele biznesów vendingowych mogą szybko reagować na zmienne potrzeby klientów, a tym samym maksymalizować swój zysk. Przykładem automatu, który, dzięki modułowym i rekonfigurowalnym tacom, może służyć do sprzedaży wszystkich przekąsek i napojów, jest Orchestra Evoca.
W zależności od rodzaju sprzedawanych produktów warto mieć ich większy zapas – w szczególności, gdy mają one długi termin przydatności do spożycia. Brak towaru może negatywnie wpłynąć na wyniki sprzedaży, dlatego rozsądnie jest zapewnić sobie możliwość uzupełniania produktów na bieżąco.
Koszty związane z energią elektryczną
Automaty vendingowe potrzebują całodobowego dostępu do energii elektrycznej. Jest to kolejny koszt związany z utrzymaniem maszyny vendingowej. O tym, jakich rachunków za prąd należy się spodziewać, napisaliśmy w artykule “Ile prądu zużywa automat vendingowy?”, do którego serdecznie zapraszamy.
Koszty związane z energią elektryczną mogą być rozliczane na różny sposób, w zależności od ustaleń z wynajmującym powierzchnię na automat. Jednym ze sposobów jest ryczałt, czyli odgórnie ustalona kwota, najczęściej płacona równolegle z czynszem najmu. Niektórzy wynajmujący zastrzegają w umowie prawo do waloryzacji tej opłaty o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Czasami, dla uproszczenia formalności, wynajmujący uwzględniają koszt energii elektrycznej w czynszu za wynajem.
Sprawdź także artykuł: Ile kosztuje postawienie automatu?
Usługa serwisowa maszyny vendingowej
Sprzedaż automatyczna ma wiele zalet, jednak należy liczyć się z tym, iż nie jest to biznes całkowicie bezobsługowy. Maszyny vendingowe od czasu do czasu mogą wymagać serwisu – na przykład wtedy, gdy z różnych powodów ulegną uszkodzeniu. Ponadto niektóre podzespoły automatów zużywają się i należy wymieniać je na bieżąco. Przykładowo – w przypadku automatów do gorących napojów konieczna jest cykliczna wymiana filtra wody.
Niesprawność urządzenia vendingowego, podobnie jak brak towaru, może negatywnie odbić się na wynikach sprzedażowych. Ponadto skrajne zaniedbania mogą być przyczyną wypowiedzenia umowy najmu powierzchni na automaty. Z tego względu należy dbać o to, aby maszyna była regularnie serwisowana – dzięki temu klienci będą mogli bezproblemowo kupić wybrane przez siebie produkty, a właściciel maszyny będzie mógł liczyć na wyższą stopę zwrotu z inwestycji.
Czy warto zainwestować w automat vendingowy?
Automat vendingowy, choć nie jest całkowicie bezobsługowy, jest atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnej sprzedaży. Jego utrzymanie wiąże się z pewnymi kosztami, jednak trudno ich uniknąć, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności. Mimo wszystko, są one relatywnie niskie, a dzięki dobrej lokalizacji i odpowiednim marżom, mogą okazać się niewspółmiernie małe do zysków. Aby dowiedzieć się, jakie lokalizacje w biznesie vendingowym są najbardziej opłacalne, zachęcamy do zapoznania się z artykułem “Gdzie można wstawiać automaty vendingowe?” – życzymy udanej lektury!